Členové asociace
Vážení členové Hospodářské komory,
dovoluji si Vám zaslat aktuální informace o aktivitách Hospodářské komory ČR ve vztahu k podnikatelům.
· I když jsou textové formulace v návrzích novel obou zákonů rozdílné, v obou případech jde o faktické prominutí poloviny pojistného pro OSVČ za letošní rok. Drobní podnikatelé nebudou muset 6 měsíců od března do srpna 2020 vůbec platit zálohy na pojistné, přitom není nutné o cokoliv individuálně žádat. Jak jsme psali již včera, nepůjde o pouhé odsunutí plateb v čase. Až si příští rok spočítají vyměřovací základ a pojistné za celý rok 2020, budou si moci na jeho úhradu započítat nejenom ty fakticky zaplacené zálohy, ale i částku ve výši i šesti minimálních záloh odpovídajících březnu až srpnu. To pro mnohé OSVČ, které platí právě jen minimální pojistné, bude znamenat polovinu jejich roční povinnosti.
· I druhá změna se týká OSVČ. U pojistného na zdravotní pojištění je navrženo i sladění termínu podávání přehledu o příjmech a výdajích pro pojišťovny s odloženým termínem podání přiznání k dani z příjmů. Bez ohledu na konkrétní den odevzdání daňového přiznání může OSVČ bez jakékoliv sankce podat přehled až 3. srpna a teprve následně uhradit případný doplatek pojistného.
· Vládní návrhy tak neřeší úlevy na pojistném odváděném zaměstnavateli. Nadále tak platí nejenom to, že odvody pojistného nelze ze zákona prominout, ale i to, že ani odložení měsíčního odvodu pojistného na zdravotní pojištění zatím není možné a že pro odložení (rozložení do splátek) odvodu pojistného na sociální pojištění je nutné individuálně žádat příslušnou správu sociálního zabezpečení.
· Změny zákona budou ale projednávány v parlamentu, a tak možná ještě budou vládní návrhy korigovány. Vítané by bylo nejenom sladění termínu pro podání přehledu o příjmech a výdajích pro Českou správu sociálního zabezpečení s termínem obdobného přehledem pro zdravotní pojišťovny, ale zejména i nějaká úleva pro zaměstnavatele jako plátce pojistného, a to možná i v přímé souvislosti s vládou schváleným Cíleným programem podpory zaměstnanosti.
Jak jsme včera psali, vláda schválila program státních kompenzací pro zaměstnavatele, tzv. Cílený program podpory zaměstnanosti. Je určen zaměstnavatelům, kteří vyplácejí náhradu mzdy svým zaměstnancům na překážkách v práci. Míra podpory se má lišit podle jednotlivých druhů překážek a má ji na základě dohody uzavřené se zaměstnavatelem vyplácet úřad práce. Věříme, že výčet situací (upřesnění překážek v práci), kdy bude poskytována kompenzace, bude ještě vládou doplněn, aby co skutečně pokryl problémy, s nimiž se firmy potýkají. Také bychom uvítali, pokud by se absolutní strop kompenzace připadající na jednoho zaměstnance zvýšil z republikového mediánu (toto omezení statistickou výší středové mzdy nebylo diskutováno při přípravě programu s Hospodářskou komorou ani s tripartitními partnery) na vyšší hodnotu, např. jedenapůlnásobek průměrné mzdy. Rámcová podoba takové dohody včetně metodického postupu pro vyplácení kompenzací ještě nejsou známy. To je důležité, protože jak jsme psali včera, nemáme jednoznačnou informaci, jak to např. bude s pojistnými odvody placenými zaměstnavateli při překážkách v práci, což zásadním způsobem ovlivňuje faktickou výši státní kompenzace, tedy kolik procent ze všech mzdových nákladů zaměstnavatele pokryje stát.
Přeji klidný večer.
S úctou,
Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR
Hospodářská komora České republiky
Florentinum (recepce A), Na Florenci 2116/15 • 110 00 Praha 1
www.komora.cz
název | velikost | popis | typ |
příloha | 161.97 KB |
Copyright © 2012 Fusek - Design
Autor stránek nenese žádnou zodpovědnost za náplň stránek ani její stylistické zpracování